Canva-Design

28 grudnia 2022

Podkład idealny nie … istnieje

„Nowy podkład do twarzy – ten będzie idealny”. Powtarzasz te słowa jak mantrę, otwierasz oczy i skupiasz swój wzrok na sklepowych półkach. Widzisz niekończące się rzędy opakowań z podkładami i w tej samej chwili masz ochotę zawrócić i szybko zapomnieć o całej sprawie.

Nie chcesz, aby kolejny produkt okazał się pomyłką i podzielił los kosmetyków, które z niewiadomych przyczyn znalazły się w Twoim posiadaniu i nie pamiętają czasów, kiedy ostatni raz były używane.

Brzmi znajomo? Założę się, że tak. Która z nas choć raz nie kupiła podkładu, który ostatecznie okazał się rozczarowaniem i skończył na dnie kosmetyczki?

Właściwy dobór podkładu do twarzy to jedno z trudniejszych makijażowych wyzwań.

Po pierwsze, zadaj sobie pytanie – co lubisz, jaki masz typ cery i czego Twoja skóra może potrzebować:

➡️jeśli chcesz uzyskać efekt naturalnego „glow”, unikaj ciężkich, matujących podkładów,
jeśli Twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się – stawiaj na lekkie podkłady do twarzy na bazie wody, które dodatkowo nie będą jej obciążać i nie powodują zatykania porów,
➡️dla suchej, odwodnionej skóry sprawdzą się nieco bogatsze konsystencje (najlepiej o dodatkowych właściwościach nawilżających), które nie będą podkreślały skórek,
➡️jeśli masz cerę dojrzałą, unikaj silnie matujących, mocno zastygających formuł (często podkreślają nawet drobne linie czy z/marszczki) – dużo lepiej sprawdzą się „elastyczne” podkłady, które „pracują” ze skórą.

‼️‼️Tonacja podkładu

Szukaj podkładu o beżowej lub żółtej pigmentacji ze względu na to, że lepiej broni się w świetle dziennym i sztucznym oraz dobrze sprawdza się przy polskich, słowiańskich karnacjach. Obronią się także podkłady neutralne. Polki powinny unikać tych z różowym pigmentem nazywane brzoskwiniowymi czy morelowymi.

‼️‼️Jeden podkład na cały rok – NIE!
Zawsze radzę by mieć dwa kolory podkładów: letnio-jesienny i zimowo-wiosenny, gdyż kolor skóry w ciągu roku się zmienia. Można też je ze sobą mieszać.

Jak wybrać idealny kolor podkładu?

Idealny podkład musi być dopasowany nie tylko do rodzaju skóry, ale także do karnacji – innymi słowy, do koloru twojej skóry. Dlaczego? To proste. Jeśli wybierzesz kolor jaśniejszy lub ciemniejszy od swojego naturalnego odcienia, uzyskasz efekt „maski” i wstydliwe odcięcie, ujawniające prawdziwy kolor twojej cery. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie podkładu?

Jak dobrać podkład do typu cery?

Wybierając fluid należy również określić potrzeby swojej skóry. Podkłady powinno się dopasować pod kątem ich działania. Produkty nawilżające nadają się do cery suchej, odwodnionej, mieszanej. Rozświetlające będą idealne dla cery zmęczonej, szarej, suchej, dojrzałej. Matujące są dobre dla skóry mieszanej oraz tłustej. Kryjące są odpowiednie dla każdego rodzaju cery, ale szczególnie polecane są dla osób, które mają trądzik, przebarwienia czy blizny, które chcą ukryć. Delikatny efekt dają podkłady mineralne, które zapewniają doskonałe krycie, ale nie obciążają skóry. Dzięki mocy minerałów (tlenku, cynku, miki, kaolinu, krzemionki, miedzi, manganu oraz magnezu) tworzą barierę między skórą i środowiskiem, pozwalając jej oddychać.

Dobrze dobrany podkład sprawi, że przez cały dzień będziemy się czuły komfortowo. Warto więc wybrać produkt idealnie pasujący do naszej cery.